חדשות

המלצה: לבדוק "שבריריות גופנית" בקרב מבוגרים מעל גיל 70

אבחון חולים מבוגרים כ"שבריריים" פשוט ומועיל, נטען בארה"ב

כל אדם מעל גיל 70 צריך להיבדק בידי רופא לגבי התשישות והחולשה הגופנית ("שבריריות" - "Frailty") שלו – מצב שניתן בקלות לטיפול ומנגד נושא פוטנציאל למוות, כך כותב ד"ר ג'ון מורלי (Morley) מנהל היחידה לרפואה גריאטרית באוניברסיטת סט.לואיס בארה"ב – המחבר הראשי של מאמר בנושא זה שהופיע ב-JAMDA .

בצוות הכותבים היו נציגי ששה ארגוני רפואה מובילים בארה"ב ובעולם.

ממצב השבריריות הגופנית מושפעים 5-10% מבני ה-70 ומעלה. בקרב נשים יש נטייה גדולה יותר לכך. לאורך זמן, החולשה מגדילה את קצבי התמותה, תפקוד הגוף יורד ומספר האשפוזים גדל. עם זאת, לטענת הרופא, היא ניתנת לטיפול. "רופא משפחה צריך להקדיש לא יותר מעוד 15 שניות כדי לבצע סריקה של מצב המטופל שלו בהקשר לתשישות וחולשה גופנית כדי למנוע את התוצאות הגרועות של מצב זה", כתב ד"ר מורלי.

מדובר באנשים שעדיין אין להגדירם נכים ומוגבלים, ועם זאת החולשה הגופנית שלהם מפחיתה את הכוח, הסבולת ומגבירה את הקשיים שלהם לנהל חיים פעילים נורמאליים. המטופלים המבוגרים הללו מאבדים ממשקל הגוף, יש להם בעיות רפואיות רבות והם נוטים יותר ויותר להיות תלויים באחרים. לגבי חולים כאלה, די שחלו בשפעת שהסתבכה או עברו שבר בירך – כדי לגרור אותם למוגבלות ואפילו למוות. יש ביניהם אילו שלמרות חולשת הגוף מתפקדים היטב, אבל יש גם כאלה המפחדים מפני מעידה או נפילה והם עייפים מדי מכדי לצאת מהבית לפעילויות שונות. לכך מתלווה חוסר רצון לאכול.

ד"ר מורלי ציין במאמרו כי כאשר קשישים אלו נכנסים למרפאת הרופא הוא לרוב נוטה לקדם את פניהם באמירה המנומסת "אתה נראה טוב (You look fine ) – שעה שמצב התשישות הגופנית נראה לעין, ניתן לחיזוי במידה גדולה של דיוק על כל השלכותיו החמורות. לדבריו, ניתן לטפל בבעיה הזאת כאשר הרופא והמטופל ערים לה ומוכנים לתת את הדעת עליה ולהתמודד עמה.

נושאים קשורים:  חדשות,  שבריריות,  חולשה גופנית
תגובות
ארנון
06.06.2013, 17:03

חשוב ומעניין!