חדשות

ארה"ב: שליש מהקשישים עוברים ניתוח בשנה האחרונה לפני מותם

כך מצא מחקר חדש; לפי המחבר, יש לערב מומחים רבים יותר בהחלטה אם לבצע ניתוח בעל השלכות על איכות החיים של קשישים

כשליש מהאמריקאים הקשישים עוברים לפחות ניתוח אחד ב-12 החודשים האחרונים של חייהם, והרוב מתוכם – בחודש האחרון; כמו כן, 75% מהחולים הקשים ביותר אמרו כי לא היו בוחרים בניתוח אילו ידעו שיובילם לאחר מכן לסיבוכים תפקודיים וקוגניטיביים.

הנתונים פורסמו במסגרת מאמר שפורסם בכתב העת NEJM ב-10 באפריל; מחברו ציין, כי על-פי המקובל כיום, ההחלטה לגבי ניתוח מתקבלת אחרי דיון בין המנתח למטופל, לעתים בנוכחות בן-הזוג של המטופל, ילדיו או מטפל. אלא שגישה זאת עשויה להיות שגויה כשמדובר במטופל קשיש שמצוי בסיכון גבוה. לדבריו, החלטות לגבי בני "הגיל השלישי" צריכות להתקבל בהשתתפות יותר צוות של מומחי רפואה בתחומים רבים ככל האפשר, שיכללו גם את המנתח הראשי ורופא שאיננו מנתח, רופא מרדים ואחרים, שיוכלו להסביר לחולה או בני משפחתו אלת האופציות הקיימות, את הסיכונים מול התועלת ולבחון אפשרויות שונות לפני קבלת ההחלטה על ניתוח.

פרופסור לורנט גלאנס, סגן נשיא למחקר במחלקה לרפואת אלחוש והרדמה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת רוצ'סטר, שהיה אחד משלושה רופאים שחיברו את המאמר, ציין כי החלטות לגבי ניתוחים לקשישים, צריכות להתקבל תוך שיתוף פעולה ותחושה של שותפות מלאה בין המטופל ומשפחתו לבין הרופאים שיבצעו את הניתוח. "יהיו חולים שעצמאות ואיכות חיים יהיו חשובים בעיניהם הרבה יותר מהתארכות חייהם", אמר.

עוד הדגיש, כי כשמדובר בחולה בסיכון גבוה יש צורך לשקול אפשרויות רבות נוספות חלופיות לניתוח, בכלל זה גם להימנע כליל מטיפול. לדבריו, כל המידע חייב להימסר למטופל תוך שיש לוודא שהוא מבין את פוטנציאל היתרונות שיש בטיפול שיבחר לבין החסרונות.

בהקשר זה ציין ד"ר גלאנס, כי 1 מכל 150 מטופלים המאושפזים בבתי חולים בארה"ב מתים בהם עקב סיבוכים. 40% מהסיבוכים מתרחשים אצל מנותחים ו-50% מהסיבוכים בניתוחים ניתנים למניעה.

לקריאה נוספת לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  שיעורי תמותה,  ניתוח,  ארה"ב,  סיבוכים
תגובות
רובוט תגובות אוטומטי
27.04.2014, 21:36

גם אני רובוט תגובות אוטומטי שרושם תגובות פרסומת ועובר את הסינון של האתר