חדשות

האונקולוג פרופ' רפי קטן חוזר למרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים

עד לאחרונה עמד פרופ' קטן בראש המערך האונקולוגי ב"שיבא"; בנוסף למחקרים קליניים ומדע בסיסי, מתמחה פרופ' קטן גם בפיתוח תרופות

פרופסור רפי קטן, מבכירי האונקולוגים בישראל ובעל שם עולמי בתחום, חוזר למרכז הרפואי "שערי צדק" בירושלים. כך הודיע אתמול (יום ד') המרכז הרפואי. עד לא מכבר ניהל פרופסור קטן את המערך האונקולוגי במרכז הרפואי "שיבא" בתל השומר, ועם סיום תפקידו שם החליט לחזור ל"שערי צדק".

פרופ' רפי קטן (צילום: "שערי צדק")

פרופ' רפי קטן (צילום: "שערי צדק")

פרופסור קטן ניהל את המכון האונקולוגי ב"שיבא" מאז 2001 ומ-2011 היה ראש המערך האונקולוגי בבית החולים. הוא השקיע מאמץ רב בפיתוחו: גייס למכון מומחים בכל אחד מהתחומים באונקולוגיה, וגייס מתמחים בעלי רקע מגוון בהתמחויות נוספות ורקע עשיר במחקר הבסיסי. במכון שבהנהגתו, נמסר, התרכז המספר הגדול ביותר של רופאים שהם גם בעלי דוקטורט במחקר (MD-PhD). בוצעו בו מחקרים קליניים ומחקרי מדע בסיסי.

בעבר ניהל פרופסור קטן את המכון האונקולוגי ב"הדסה" ואחר כך בבית החולים "שערי צדק". הוא כיהן בתפקידים בכירים במוסדות רפואה ומחקר בארה"ב בכלל זה במכוני הבריאות הלאומיים (NIH). הוא חבר באיגודי האונקולוגים האירופי, האמריקאי, והישראלי. פרופ' קטן מילא גם את תפקיד יושב הראש בתחום הטיפול לשיפור איכות החיים באיגוד האונקולוגים האירופי (ESMO) .

תוצאות מחקרים שהוביל פורסמו בעשרות מאמרים בספרות המקצועית ובפרקים בספרי לימוד. תחום מחקר שהקדיש לו תשומת לב רבה במיוחד היא הטיפול בגרורות לעצמות באמצעות חימום באולטרה-סאונד ממוקד ובהנחיית MRI.

פרופסור אלברטו גביזון, מנהל המחלקה האונקולוגית ב"שערי צדק", בירך על הצטרפות פרופסור קטן. "אני שמח מאוד על החלטתו לחזור אלינו", אמר, "פרופסור קטן מביא אתו ניסיון רב וידע שלא יסולא בפז. שילובו בפעילות המחלקה, בהתייעצויות לגבי המטופלים , במחקר ובניסויים הקליניים, יתרום רבות למצוינות שלנו בתחומים אלו".

בית החולים הירושלמי ציין, כי פרופסור קטן מביא אתו גם ניסיון מחקרי רב, בין השאר בחקר הגן מחולל סרטן השד BRCA (מחקר שנעשה יחד עם פרופסור אפרת לוי-להד) ובחינת יעילותם של טיפולים חדישים, לצד אימוץ הגישה המתקדמת בדבר טיפול תומך כוללני לחולה, שאותה אימץ בהשראת פרופסור נתן צ'רני.

תחום נוסף בו מתמחה פרופסור קטן הוא בפיתוח תרופות. "בשנות ה-90 כאשר עבדתי בשערי צדק", אמר אתמול, "טיפלתי בחולה עם מחלת GIST, שבאותם ימים נחשבה חשוכת מרפא. באחד הכנסים שמעתי מרופא-עמית על תרופה חדשה למחלה זאת, שאותה מפתחת חברת 'נוברטיס'. ניסיתי להשיגה ובמשך תקופה ארוכה עמדתי בקשר עם נציגיה. בינתיים המשיך מצבה של החולה להידרדר והיא הגיעה למיון במצב קשה מאוד. רצה הגורל ובאותו יום ממש הגיע לשערי צדק שליח ובידו חבילה קטנה ובה התרופה החדשה. התחלנו מיד בטיפול - והחולה הבריאה לחלוטין. בשביל מקרים כאלו למדתי רפואה ואמשיך לעסוק במקצוע הזה כל עוד יאפשרו לי לתרום".

נושאים קשורים:  חדשות,  פיתוח תרופות,  מחקר,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  פרופ' רפי קטן,  המרכז הרפואי "שיבא"
תגובות
moshe zamir
16.01.2015, 06:38

Congratulation Rafi. If you miss a little snow and cold, you are invited to Chicago. Moshe