חדשות

תחקיר "הארץ": יותר פיצוציות בישראל סוחרות באופן פיראטי במשככי כאבים

בשלוש השנים האחרונות גדל מספר התרופות הנרקוטיות שנתפסו בפשיטות של המשטרה ומשרד הבריאות על פיצוציות. התרופות נמכרות בעיקר לצרכני סמים כבדים ומשמשות כתחליף לסם חזק או לחיזוק סם

פיצוציה. צילום אילוסטרציה: משה שי, פלאש 90

תרופות מרשם ממכרות, בהן משככי כאבים חזקים במיוחד, כדורי שינה, תרופות הרגעה ונוגדי חרדה, החלו לזלוג מבתי המרקחת לרחובות ולהימכר לצד סמי פיצוציות.

נתונים רשמיים של משרד הבריאות מראים כיצד מספר תרופות המרשם הנרקוטיות שהגיעו לרחוב גדל והולך בשלוש השנים האחרונות: ממספר מזערי שנתפס בפשיטות על פיצוציות ב–2015 של המשרד, לרוב בשיתוף המשטרה, למאות רבות ב–2017. כך דיווח "הארץ" בסוף השבוע (ו').

העיתון מסר כי מקורות במשרד הבריאות טוענים שהממצאים הם רק שיעור קטן מהתרופות בשוק, שהמגוון שלהן הולך ומתרחב. התרופות נמכרות בעיקר לצרכני סמים כבדים בפיצוציות ומשמשות כתחליף לסם חזק, או למהילה ולחיזוק הסם.

מנהל אגף אכיפה ופיקוח במשרד הבריאות, ד"ר רוני ברקוביץ', אמר לכתב "הארץ" כי "מאז 2015 יש מגמת עלייה בכמות התרופות שנתפסו, במגוון ובעוצמת החומרים" וציין כי  בין היתר  הסיבה לכך היא לעלייה במספר המרשמים הניתנים בישראל לשיכוך כאבים. לדבריו, פוטנציאל הרווח שלהן עצום: "בבתי המרקחת תרופות אלו, הנמצאות בסל הבריאות, נמכרות במחיר סמלי. ברחוב, בפיצוציה, מחיר של כדור בודד עשוי להגיע ליותר מ–50 שקל".

על פי הדיווח, בין התרופות שנתפסו: אוקסיקונטין, הידרוקודין (לשיכוך כאבים ונגד שיעול), טראמאדול (תרופה ממכרת, לשיכוך כאבים בעיקר לחולי סרטן) ומורפין (נגד כאבים עזים). כן נתפסו תרופות נוגדות חרדה - קלונקס ואסיוול, ותרופת ההרגעה לוריוון וטראוזודון לטיפול בדיכאון ובחרדה. נוכח הנתונים שנצברו במשרד הבריאות, ההערכה היא שמדובר בתחילתה של תופעה חדשה.

נושאים קשורים:  תרופות מרשם נרקוטיות,  מסחר לא חוקי,  פיצוציות,  חדשות,  פשיטה,  צרכני סמים,  משככי כאבים,  כדורי שינה
תגובות