חדשות

המתת חסד של ילדים בבלגיה - לא רק במחלות סופניות

החוק בבלגיה מתיר לרופאים היתר לסיים חייו של ילד החולה במחלה סופנית, בכל גיל, כאשר הוא מבקש זאת. נתונים שנחשפים עתה מגלים כי ילד חולה CF וילד חולה דושן קיבלו את הזריקה הקטלנית

ילד חולה CF. אילוסטרציה

נטילת חייו של ילד קטן היא בלתי חוקית כמעט בכל העולם גם כאשר הילד חולה במחלת סופנית ומבקש מהרופא לפעול כדי לסיים את סבלו אחת ולתמיד. אבל בלגיה היא חריגה בולטת בעניין הזה. ב-2014 תוקן החוק בבלגיה – שגם קודם לכן היה אחד "המתירנים" שבעולם בנושא זה - והעניק לרופאים היתר לסיים חייו של ילד, בכל גיל, כאשר הוא מבקש זאת.

במשך שנה מאז שהחוק אושר שם, איש לא פעל על פיו, אבל עתה התגלה כי המתת חסד של ילדים בבלגיה איננה עוד בגדר "אפשרות תיאורטית".

בדו"ח חדש שפורסם באחרונה נמסר כי בין 1 בינואר 2016 ל-31 בדצמבר 2017 רופאים בבלגיה סיימו את חייהם של שלושה ילדים, מתחת לגיל 18, באמצעות זריקות קטלניות. הדו"ח פורסם על ידי ועדה מיוחדת הממונה כגורם רגולטורי על המתות חסד, כך פורסם השבוע בכתבה מיוחדת של ה"וושינגטון פוסט".

על פי נתונים אלה, המבוגר ביותר מבין הילדים שחייהם הסתיימו בהמתת חסד היה בן 17. כמו כן נטלו רופאים את חייהם של בן תשע ושל בן 11. הם היו המקרים הראשונים של ילדים שחייהם הסתיימו כך כשהם עדיין לא בני 12. בהולנד, אגב, מותרת המתת חסד רק בילדים מגיל 12 ומעלה.

בדיווח של העיתונאי צ'רלס ליין נמסר כי אחד מחברי אותה ועדה בלגית, לוק פרוט, מסר לו נתונים אלה.

בכל מקום אחר בעולם החוק משקף את ההכרה האנושית בכך שאסור לוותר על תקוותו של אדם כל כך מוקדם בתחילת חייו ואין זה משנה באיזו מחלה הוא חולה וכן שאבסורד להעניק סמכות רפואית אוטונומית מוחלטת למישהו לפעול מתוך הכרה ועל פי חוק ושבידיו יהיה הכוח לקבוע חיים או מוות לאדם אחר, ציין העיתון בדיווחו. אבל בבלגיה, כל אלה שתמכו בחוק המתת החסד הדגישו כי גם לילדים קטנים מאוד יש "יכולת קבלת החלטה" כמו בגירים ולכן זו תהיה בגדר אפליה לדחות רק מטעמי גיל את החופש שלהם לבחור במודע בהמתת חסד.

החוק הבלגי בוטח במומחי הרפואה שהם יימנעו מטעות או יתעללו בילדים במצב סופני. על פי החוק, "רופאים חייבים לוודא שהילד הוא במצב יציב של חוסר תקווה מבחינה רפואית וסבלו בלתי נסבל עד שלא ניתן להקל עליו ושמכל מקום מחלתו כה חמורה שמותו יגיע בתוך פרק זמן קצר".

ההליך מתבצע אז כך: לאחר שהילד מביע את רצונו להמתת חסד והוא מבין את משמעותה, הוא מבטא זאת בכתב ופסיכיאטר ילדים מבצע בדיקה ומבחן, בכלל זה מבחני משכל, על מנת לקבוע שאותו צעיר איננו מושפע מגורם שלישי. הורים יכולים למנוע את מילוי הבקשה.

במקרה שמסוכם על כל הנוגעים בדבר על המתת חסד, בין שמדובר בילד או בגיר, ועדה בת שישה חברים בוחנת את התיק הרפואי של אותו חולה כדי להיות בטוחים שכל מהלך נעשה בהתאם לחוק באופן מלא.

שמותיהם של החולים ושל הרופאים המבצעים אינם מתפרסמים בשום דו"ח. רק לעתים רחוקות מאוד נקראת הוועדה לבחון מחדש את כל הפרוצדורה. על פי נתונים רשמיים, בשנים 2017-2016 סיימו את חייהם כך 4,337 בגירים, כולם היו חולי סרטן.

אלא שבכתבה שפורסמה בעיתון האמריקני נמסר כי הילד בן ה-11 שסיים את חייו בהמתת חסד בשנה שעברה היה חולה בסיסטיק פיברוזיס – מחלה שאיננה בת ריפוי, אם כי טיפולים מודרניים מאפשרים לרבים מהחולים ליהנות מאיכות חיים גבוהה עד מעבר לגיל 30. בארה"ב, תוחלת החיים המוערכת לחולים ב-CF היא כיום 43 שנה.

בן ה-17 שביקש לסיים חייו היה חולה במחלת ניוון השרירים דושן ובן התשע סבל מגידול ממאיר במוח. "ראינו סבל מנטלי ופיזי אצלו כך שנראה כי נעשה הדבר הנכון עבורו", מסר חבר הוועדה.

אלא שלא מעט שאלות ותהיות עלו באחרונה בהקשר לנושא הזה: מה בדיוק משכנע רופאים שאמנם מדובר בחוסר תקווה לאותם ילדים שמותם אכן קרוב? האם הילד יודע באופן מלא מהי המתת חסד וגם מכיר את האופציות הטיפוליות שייתכן שכדאי בכל זאת לנסות על מנת לשפר את מצבו?

השאלות הללו עלו באחרונה לאחר שנתגלה כי החוק מאפשר המתת חסד גם לחולים במחלות פסיכיאטריות וקוגניטיביות כמו דמנציה, דיכאון עמוק וסכיזופרניה, הגם שאין מדובר בשום מקרה של מחלה סופנית. ואמנם, 360 רופאים, אנשי אקדמיה ואחרים חתמו באחרונה בבלגיה על עצומה הקוראת להדק עוד יותר את הפיקוח על נושא המתת חסד עבור חולים פסיכיאטריים.

בשנה שעברה אחד מחברי הוועדה להמתת חסד התפטר מתפקידו במחאה משום שהוועדה סירבה לקבל את דעתו כאשר אישה שהיתה חולת דמנציה ולא ביקשה המתת חסד, בכל זאת סיימה את חייה לבקשת בני משפחתה. המקרה הזה הסעיר את דעת הקהל בבלגיה.

נושאים קשורים:  המתת חסד,  מחלה סופנית,  המתת חסד בילדים,  בלגיה,  דשון,  סיסטיק פיברוזיס,  חדשות
תגובות