טיפול פליאטיבי

הבדלים בין אנשים עם סרטן לאנשים עם כשל איברים בהיבט איכות הרפואה הפליאטיבית

החוקרים מסכמים כי אנשים המתים מכשל איברים מקבלים טיפול פליאטיבי פחות טוב מאנשים המתים מסרטן והדבר בולט בעיקר בהיבט ניהול כאב, קבלה של טיפול פליאטיבי ייעודי וביקורים רב-תחומיים

19.09.2018, 18:09

מדידת איכות הטיפול הפליאטיבי באופן שיטתי באמצעות מדדי איכות יכולה לשפוך אור על הבדלים בין קבוצות מטופלים שונות. מטרת מחקר זה הייתה להעריך את ההבדלים באיכות הרפואה הפליאטיבית בין מטופלים שמתו מסרטן ומטופלים שמתו כתוצאה מכשל איברים.

המחקר בוצע בצורת סקר בקרב רופאי משפחה בבלגיה, הולנד וספרד (2013-2014) ואיטליה (2013-2015). במחקר בוצע שימוש בטופס רישום תקני על מנת לבנות את מדדי האיכות הקשורים למדידות כאב שגרתיות, קבלה של התקרבות סוף החיים, תקשורת בנוגע לנושאים הקשורים למחלה עם המטופלים ובני משפחתם, ביקורים רב-תחומיים, קבלה של טיפול פליאטיבי ייעודי, מקום מוות וייעוץ בנוגע לאבל.

במחקר הוכללו מטופלים בגיל 18 שנים ומעלה שמתו מוות שאינו פתאומי בעקבות סרטן, מחלה קרדיווסקולרית או כשל נשימתי (2,360 משתתפים).

בכלל המדינות, אנשים שמתו מסרטן השיגו ציונים גבוהים יותר במדדי האיכות לעומת אנשים שמתו כתוצאה מכשל איברים ובפרט בציונים הנוגעים בניהול כאב, קבלה של טיפול פליאטיבי ייעודי וביקורים רב-תחומיים. ההבדלים בין הקבוצות השתנו ממדינה למדינה והיו גבוהים במיוחד בבלגיה ונמוכים במיוחד בספרד.

מסקנת החוקרים היא כי אנשים שמתו מכשל איברים הינם בסיכון גבוה לקבל טיפול פליאטיבי פחות איכותי מאשר אנשים שמתו מסרטן אך ההבדלים השתנו ממדינה למדינה. יוזמות לשיפור הטיפול הפליאטיבי צריכות להתחשב גם בהיבטים נוספים של מערכות בריאות ושיקולים תרבותיים.

מקור: 

Penders, Y.W.H. et al. (2018) Palliative Medicine . Online

נושאים קשורים:  טיפול פליאטיבי,  סרטן,  כשל איברים,  מחקרים
תגובות
05.10.2018, 01:13

תוצאות כאלה כי כאשר מדובר במחלת סרטן סופני - מטפלים ב-PURE פליאציה. אך כאשר מדובר באי-ספיקות שונות - מאמץ מתחלק בין פליאציה לבין מאמץ לאזן את המחלה.