חסמת הריאה

החלטה מוקדמת כנגד החייאה מפחיתה התערבויות פולשניות בחולי COPD

למרות ש-88% מהמטופלים עם חסמת הריאה שנפטרו בזמן האשפוז היו עם הוראות כנגד החייאה, 70% מהחולים שחתמו על הוראה זו חתמו עליה בזמן האשפוז בו נפטרו. דבר זה הוביל לאיכות טיפול נמוכה יותר, שכללה אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ ושימוש רב יותר בהנשמה פולשנית

כמעט 70% מההנחייות המוקדמות כנגד החייאה (DNR) לחולי חסמת הריאה (COPD) מתרחשות בזמן האשפוז בו נפטרים חולים אלו. במחקר זה שאפו החוקרים לבדוק את השימוש במשאבים עבור חולים שנמצאים בסוף חייהם, וזאת לפי רצונם בהחייאה ובהתערבות – ללא DNR, החלטה על DNR בשלב מוקדם (טרם האשפוז) והחלטה על DNR בזמן האשפוז בו נפטרו.

רשומות ממוחשבות ממטופלים עם חסמת הריאה שנפטרו בזמן האשפוז בבית חולים אוניברסיטאי בטאיוון נותחו באופן היסטורי באשר לשימוש במשאבים רפואיים במהלך שנת החיים האחרונה ובאשר להוצאות הרופאות במהלך האשפוז בו נפטרו. רגרסיה לינארית רב-משתנית עזרה במציאת המשתנים הבלתי תלויים שחזו את העלות.

מתוך 361 חולים שהשתתפו במחקר, 318 (88.1%) נפטרו לאחר שביקשו לא לעבור החייאה. מתוך אלו, 31.4% חתמו על DNR בשלב מוקדם והם היו בעלים סיכויים נמוכים יותר להתאשפז ביחידה לטיפול נמרץ (12.0%, 55.5% ו-60.5% מהמטופלים שחתמו על DNR מוקדם, DNR בזמן האשפוז וכאלה שלא חתמו DNR, בהתאמה, אושפזו בטיפול נמרץ), בעלי הוצאות רפואיות נמוכות יותר ובעלי סיכויים נמוכים יותר להיות מטופלים בהנשמה פולשנית בזמן האשפוז בו נפטרו. עלות האשפוז הייתה כמעט פי 2 עבור מטופלים שחתמו על DNR באשפוז האחרון בהשוואה לכאלו שחתמו על DNR בשלב מוקדם. לפי החוקרים, 60% מההוצאות יכולות להיות מוסברות על ידי אי-חתימה על DNR בשלב מוקדם, גיל מוקדם יותר, אשפוז ממושך יותר ומחלות רקע נוספות.

מקור: 

Fu P.K et al (2019). Journal of Pain and Symptom Management, Volume 58, Issue 6, 968 - 976;

נושאים קשורים:  חסמת הריאה,  החלטות סוף חיים,  מחקרים
תגובות