מחלת סרטן מתקדמת

איך ניתן לזהות את האטיולוגיה לחום אצל מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת?

החוקרים הצליחו למצוא מספר מאפיינים קלים לשימוש שעשויים לעזור בהבחנה בין חום בעקבות גידול לבין זיהום בקרב מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת

מדחום כספית (צילום: אילוסטרציה)
מדחום כספית (צילום: אילוסטרציה)

חום בעקבות גידול וזיהומים הן אטיולוגיות נפוצות לחום בקרב מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת. נכון להיום, מעט מאוד מחקרים בוצעו במטרה להבדיל בין חום הנובע מגידול לבין זיהומים.

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לזהות גורמים מבחינים שמספקים תוצאות מהירות, קלים לביצוע ועם פולשנות מינימלית שיוכלו לעזור להבדיל בין חום הנובע מגידול לזיהום בקרב מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת.

מדובר במחקר עוקבה רטרוספקטיבי שכלל מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת, שקיבלו אבחנה קלינית של חום בעקבות גידול או זיהום, וקיבלו טיפול ממומחים בתחום הרפואה הפליאטיבית בעשרה בתי חולים כלל-ארציים ביפן, במהלך אוגוסט 2012 עד נובמבר 2014. החוקרים חילצו מידע באופן רטרוספקטיבי בנוגע לתסמינים, הממצאים הגופניים, תוצאות בדיקות דם בנקודת הבסיס ובזמן החום, בדיקות הדמיה ומאפיינים חברתיים ודמוגרפיים של המטופלים.

החוקרים הצליחו לזהות 33 מטופלים עם חום בעקבות גידול ו-72 מטופלים עם זיהום. הגיל הממוצע של המטופלים היה 68.8 שנים. מתוך כלל המטופלים, 68 (64.8%) היו גברים והחציון של סטטוס התפקוד הפליאטיבי (PPS - Palliative performance status) היה 50.

החוקרים זיהו, באמצעות רגרסיה לוגיסטית, את הגורמים הבאים כגורמים בעלי מובהקות סטטיסטית לניבוי חום הנגרם בעקבות גידול: הדרדרות ב-PPS (יחס הסיכויים: 0.078), צמרמורת עם רעד במהלך החום (יחס הסיכויים: 0.067), ושינוי מנקודת הבסיס ביחס נויטרופילים/ לימפוציטים ≤ 5 (יחס הסיכויים: 0.14).

המסקנות של החוקרים היו כי מאפיינים כמו צמרמורת עם רעד במהלך החום, שינויים ב-PPS ושינויים בהתמיינות של תאי דם לבנים, יכולים להיות יעילים לצורך הבחנה בין חום הנובע בעקבות גידול לבין זיהום בקרב מטופלים עם מחלת סרטן מתקדמת. החוקרים סברו גם כי יש צורך במחקרים נוספים על מנת לאשש את הממצאים.

מקור:

Odagiri, T. et al. (2019) Journal of Palliative Medicine 22,11.

נושאים קשורים:  מחלת סרטן מתקדמת,  חום,  חום בעקבות גידול,  זיהום,  מחקרים
תגובות