כימותרפיה

ההשפעה המזיקה של מדד מסת גוף גבוה על חומרת נוירופתיה פריפרית שנגרמת מטיפול כימותרפי

במטופלים הסובלים מנוירופתיה פריפרית בעקבות טיפול כימותרפי, ככל שמדד מסת הגוף עולה עוצמת הכאב עולה. לכן יש לתת דגש על ירידה במשקל ושמירה על מדד מסת גוף בטווח התקין

מחקרים שבוצעו לאחרונה מעלים את ההשערה שמדד מסת גוף הינו גורם סיכון שניתן לשינוי להפחתת ההשפעות המזיקות של נוירופתיה פריפרית, הנגרמת מטיפול כימותרפי במטופלים ששרדו את מחלת הסרטן.

מטרת המחקר הייתה להעריך את ההבדלים הדמוגרפים והקליניים, כמו גם את ההבדלים בכאב, בתחושה ובמאפייני שיווי המשקל ב-3 קבוצות עם מדד מסת גוף שונה. השערת המחקר הייתה כי ככל שמדד מסת הגוף עולה, המטופלים ידווחו תוצאות גבוהות יותר של עוצמת הכאב וימצאו מגבלות משמעותיות במדידות התחושה ושיווי המשקל.

סך כולל של 416 מטופלים השתתפו במחקר, מטופלים ששרדו את מחלת הסרטן וסובלים מנוירופתיה פריפרית שנגרמה בעקבות טיפול כימותרפי. המשתתפים עברו הערכה של הנוירופתיה הפריפרית באמצעים סובייקטיביים ואובייקטיבים. המשתתפים חולקו לשלוש קבוצות על פי מדד מסת גוף (משקל תקין, עודף משקל והשמנת יתר). הבדלים בין הקבוצות לפי מדד מסת גוף שונה הוערכו באמצעות סטטיסטיקות פרמטריות ולא פרמטריות.

מתוך 416 משתתפי המחקר, ששרדו את מחלת הסרטן, נמצאו 45.5% עם משקל בטווח התקין, 32.5% עם עודף משקל ו-22.1% עם השמנת יתר. בהשוואה לקבוצה עם המשקל התקין, המטופלים בשתי קבוצות מדד מסת הגוף האחרות הציגו ציונים נמוכים יותר מבחינה תפקודית, עומס גבוה יותר של תחלואות נלוות, ציונים גבוהים יותר במבדקי עוצמת כאב וציוני הפרעה (Interference scores) גבוהים יותר. בנוסף, בהשוואה לקבוצה עם המשקל בטווח התקין, למטופלים בשתי קבוצות מדד מסת הגוף האחרות היו תוצאות שיווי משקל משמעותית גרועות יותר.

מסקנת החוקרים הייתה כי ממצאים אלו תומכים בהשערת המחקר, ככל שמדד מסת הגוף עולה תחושת הכאב ומאפייני שיווי המשקל מחמירים. מן הממצאים עולה כי ייעוץ תזונתי כמו גם פעילות גופנית ותוכניות לשמירה על המשקל, במטופלים עם נוירופתיה פריפרית הנגרמת מטיפול כימותרפי, יכולים להוביל לשיפור בבעיה קלינית חשובה זו.

מקור: 

Petrovchich I. et al. (2019) Journal of Pain and Symptom Management. 58, 252

נושאים קשורים:  כימותרפיה,  נוירופתיה פריפרית,  מדד מסת גוף,  כאב כרוני,  פלטינום,  טקסן,  מחקרים
תגובות