ייעוץ פליאטיבי באשפוז

הפניה מוקדמת לייעוץ פליאטיבי מפחיתה את משך האשפוז ואת ההוצאות הכרוכות בו

החוקרים בדקו במסגרת מחקר רטרוספקטיבי את ההשפעה של קבלת ייעוץ פליאטיבי תוך 24 שעות מההגעה לבית החולים על משך האשפוז וההוצאות הכרוכות בו בקרב אוכלוסייה של מטופלים עם סרטן או מחלות כרוניות קשות

מאות מקרים של אשפוז חולים קשים בסיבוכי שפעת העונה. צילום: אילוסטרציה

שירותי ייעוץ טיפול פליאטיבי במסגרת אשפוז נמצאו כבעלי השפעה דרמטית על הזמן בו מטופלים חולי סרטן נמצאים בבית חולים, מה שמשפיע באופן ישיר על ההוצאות והתשלומים על שירותי בריאות.

המחקר הנוכחי בדק מתן ייעוץ הנוגע לטיפולים פליאטיביים בשלבים מוקדמים בקרב מטופלים עם מחלות כרוניות שונות כולל סרטן. מדובר במחקר מקרה-בקרה רטרוספקטיבי שכלל מטופלים שהופנו למחלקה לטיפול פליאטיבי בין אפריל 2014 ליוני 2016.

המחקר בוצע בבית חולים שלישוני אוניברסיטאי מבוסס קהילה. המקרים במחקר היו מטופלים שקיבלו הפניה לייעוץ לטיפול פליאטיבי תוך <24 שעות מהגעתם לבית החולים. מקרי הבקרה נבחרו ביחס של אחד לאחד מתוך יתר המטופלים שהופנו לאחר 24 שעות ומעלה מרגע הגעתם לבית החולים. המשתתפים במחקר הותאמו על בסיס מחלתם, אינדקס Charlson comorbidity ותאריך ההפניה.

התוצאים המרכזיים שנבדקו במחקר כללו את משך השהות בבית החולים ואת עלות החיובים הכוללת. החוקרים מצאו כי החציון (תחום בין רבעוני) של משך השהייה בבית החולים היה 4.2 ימים (2.0-7.2) בקבוצת המקרה ו-9.7 ימים (6.0-18.3) בקבוצת הבקרה; p<0.001. בנוסף, נמצא כי החיובים בדולר אמריקאי בקבוצת המקרה ובקבוצת הבקרה היו 38,600 דולר (22,700-66,900 דולר) ו-95,300 דולר (55,200-192,700 דולר), בהתאמה; p<0.001. ההבדלים שנצפו היו דומים בין מטופלים עם סרטן לבין מטופלים עם מחלות כרוניות אחרות.

החוקרים הסיקו כי תוצאות המחקר מדגימות את הקשר המובהק בין הורדת משך השהות בבית החולים והעלות של השהות כאשר מתחילים ייעוץ פליאטיבי תוך 24 שעות מההגעה לבית החולים, ללא תלות בסוג המחלה.

מקור: 

Macmillan, P.J. et al. (2020) Journal of Palliative Medicine 23,1.

נושאים קשורים:  ייעוץ פליאטיבי באשפוז,  משך אשפוז,  חיובים,  סרטן,  מחלות כרוניות,  מחקרים
תגובות