שיטיון

תכנון טיפול מקדים בחולים הסובלים משיטיון

מחקר הבדק שיטת תכנון טיפול מקדים חדשה במטופלים החולים בשיטיון מצא שביעות רצון גבוהה בקרב מטופלים ואפוטרופוסים

חולה בהוספיס. אילוסטרציה

מחקר שפורסם ב-journal of palliative care שם לו למטרה לבדוק שיטת תכנון טיפול מתקדמת (ACP framework) לשימוש באנשים החולים בשיטיון (persons living with dementia, PLWD) במסגרת טיפול בקהילה. הטיפול בוצע במרפאות המתמחות בבעיות זיכרון ובקשישים. המחקר תיאר את חווית המטופלים כאשר היה שימוש בשיטה החדשה.

המחקר החל באנשי צוות רפואי אשר השלימו שאלון ממוחשב. בוצע שימוש בשיטה במספר מטופלים ולאחר מכן המטופלים והאפוטרופוסים שלהם (substitute decision makers, SDM) מילאו שאלון המעריך את מידת שביעות הרצון שלהם מהשיטה בסולם 1-5. כמו כן נבדקה חוות דעתם על השיטה החדשה. בוצעו גם רעיונות עומק עם המשתתפים, אפוטרופוסים ואנשי הצוות הרפואי על השימוש בשיטה.

הסקרים הושלמו על ידי 12 אנשי צוות רפואי, 13 אנשים החולים בשיטיון (PLWD) ו-16 אפוטרופוסים (SDM). בעוד המטופלים והאפוטרופוסים היו מרוצים מהשיטה החדשה (ציון ממוצע של 4ֿ מתוך 5 בשביעות רצון) אנשי הצוות הרפואי היו מרוצים במידה מועטה מנוחות השימוש בשיטה (ציון ממוצע 2 מתוך 5). גם ביישום השיטה על ידי אנשי הצוות הרפואי אצל המטופלים (ציון ממוצע 2 מתוך 5) והיישום בצורה מעשית של השיטה (ציון ממוצע 1.9 מתוך 5) הרופאים היו מרוצים במידה מועטה.

16 רעיונות עומק בוצעו עם 8 אנשי צוות רפואי, חולה אחד בשיטיון ו-7 אפוטרופוסים. אנשי הצוות הרפואי העריכו את השיטה החדשה אך עקב מחסור בזמן ובאימון הצוותים הם זיהו מכשולים ביישום השיטה. האפוטרופוסים הרגישו יותר מוכנים לקבל החלטות טובות בנוגע לעתיד המטופלים עליהם הם אחראים ולתכנן את הטיפול העתידי בהם בצורה טובה יותר. והמטופלים הרגישו בנוח לדעת שצרכיהם מובנים והרצון שלהם בקשר לטיפול ימומש.

הן חולים בשיטיון והן האפוטרופוסים שלהם מעריכים את השימוש בשיטה החדשה לתכנון מקדים של הטיפול בחולים. בעוד אנשי צוות רפואי זיהו בעיות טכניות ביישום השיטה הם מכירים בערך ובחשיבות שלה. לאור המחקר ישנה הצדקה להמשך פיתוח ושיפור היישום של השיטה.

מקור: 

Lee, L., Hillier, L. M., Lu, S. K., & Ward, D. (2020). Enabling Advance Care Planning in Dementia Care: A Primary Care Approach. Journal of Palliative Care. https://doi.org/10.1177/0825859720973937

 

 

נושאים קשורים:  שיטיון,  תכנון מוקדם של סוף החיים,  טיפול פליאטיבי,  מחקרים
תגובות