סרטן עמיד

התערבויות מורשת למען איכות חיים בילדים הסובלים מסרטן מתקדם

התערבויות מורשת בילדים הסובלים מסרטן מתקדם לא משפרות את איכות חייהם אך מפיגות חרדה

אשפוז ילדים. אילוסטרציה

התערבויות הקשורות ביצירת מורשת הינן מרכיב חשוב באיכות חיים כחלק מטיפול פליאטיבי. התערבויות מסוג זה הן פעילויות או התנהגויות שמטרתן ליצור זיכרון. התערבויות מסוג זה נחקרו במבוגרים, אך לא בילדים. מטרתו של מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Palliative Medicine הייתה לבדוק את השפעתן של פעילויות הקשורות ביצירת מורשת באיטרנט על איכות חיים בקרב ילדים בני 7-17 הסובלים מסרטן מתקדם.

המחקר היה מחקר אקראי, כפול סמיות ובו שתי קבוצות. הפעילות הממוחשבת כללה יציאה לוח-סיפור דיגיטלי ומענה על שאלות הקשורות במורשת (תכונות אישיות, דברים שהילדים אוהבים וקשרים בינאישיים), העלאת תמונות, קטעי וידאו ומוזיקה.

הילדים גויסו למחקר באמצעות פרסומות פייסבוק, כאשר הילדים שגויסו היו בגילאי 7 עד 17, עם מחלת סרטן חוזרת או עמידה לטיפול, המתגוררים בארה"ב. דיאדות של הורה וילד (n-150) חולקו באופן אקראי, לקבוצה המחקר או הביקורת (טיפול סטנדרטי). בסה"כ 97 דיאדות נכללו במחקר. ההורים והילדים השלימו שאלון PedsQL לסרטן לפני ההתערבות (T1) ואחרי ההתערבות (T2).

תוצאות המחקר הדגימו שהתערבויות מורשת היו בעלות אפקט קטן על חרדה פרוצדורלית בילדים ועל חרדה לגבי מראה (Cohen's d, 0.35-0.28) בהשוואה לקבוצת הביקורת. תוצאות המחקר לא היו משמעותיות סטטיסטית.

החוקרים סיכמו שהמחקר תומך בפרקטיות של התערבויות מורשת בקרב ילדים החולים בסרטן מתקדם. אם כי לא נמצא כי התערבויות מסוג זה משפרות את איכות החיים בקרב ילדים כאלה לאורך זמן. בסה"כ זהו מחקר ראשוני שמעלה את הסוגיה לדיון. נדרש מחקר כמותי נוסף בנושא, כמו גם דיווחים מהורים וילדים על מנת לקבוע את הקשר בין התערבויות מורשת בילדים (כטיפול פליאטיבי) לבין איכות חייהם.

מקור: 

Akard TF, Dietrich MS, Friedman DL, Wray S, Gerhardt CA, Hendricks-Ferguson V, et al. Randomized Clinical Trial of a Legacy Intervention for Quality of Life in Children with Advanced Cancer. J Palliat Med [Internet]. 2021 May 1;24(5):680–8.

נושאים קשורים:  סרטן עמיד,  מחלת הסרטן בילדים,  טיפול פליאטיבי,  מחקרים
תגובות