מחקרים

אופטימיות משפיעה על כאב בחולי סרטן לאחר ניתוח

סקירה שיטתית שבדקה את הקשר בין אופטימיות לבין כאב בחולי סרטן העלתה כי מטופלים בעלי גישה אופטימית חוו רמות כאב נמוכות יותר

ההשפעה של משתנים פסיכולוגיים על רמות כאב ממשיכה להוות גורם לעניין במהלך המחלה אצל מטופלים חולי סרטן. הקשר בין כאב לאופטימיות תואר בעבר במטופלים עם מחלות שונות.

בסקירה שיטתית זו, שפורסמה בכתב העת 'Journal of Pain and Symptom Management', נחקרה ההשפעה של אופטימיות על רמות כאב שחשו מטופלים שאובחנו וחיו עם סרטן, טרם ניתוח ולאחריו. אסטרטגיית החיפוש למאמרים רלוונטיים כללה 5 מסדי נתונים, בתקופה החלה מראשיתם ועד ליוני 2020. מוקד עניין המחקר היה השפעת האופטימיות על כאב כתוצאה מסרטן.

החוקרים זיהו 482 מחקרים. לאחר שסקרו את המאמר המלא, שבעה מאמרים נמצאו כתואמים את הקריטריונים שנקבעו, ונכללו במחקר. שבעה מחקרים נותחו ונכללו בטבלת המידע. מתוך שבעת המאמרים שנכללו, ארבעה מתוכם תיארו את הקשר של אופטימיות עם כאב כתוצאה מסרטן. ארבעה מאמרים תיארו את הקשר בין אופטימיות לכאב כרוני שלאחר ניתוח (CPSP – Chronic Post-Surgical Pain), ומאמר אחד חקר את הקשר בין אופטימיות לבין כאב חריף לאחר ניתוח (APSP). כלל המחקרים צפו קורלציה שלילית בין אופטימיות לבין רמות כאב.

מסקנות החוקרים הן שעל אף שישנם הבדלים בפתופיזיולוגיות של סוגי הכאב שנחקרו, וכן בשלב הכאב אותו חוו המטופלים, כלל המחקרים דיווחו על קשר שלילי בין רמות האופטימיות לבין הכאב שתואר על ידי המטופלים. לכן, קידום ועידוד טכניקות התמודדות פסיכולוגיות, הכוללות אופטימיות, למטופלים חולי סרטן, עשויים להפחית את סבל המטופלים, לשפר את איכות חייהם בשלבי הסרטן השונים, וכן להפחית את השימוש באופיואידים.

מקור: 

Forte, A. J., Guliyeva, G., McLeod, H., Dabrh, A. M., Salinas, M., Avila, F. R., & Perlman, A. (2021). The impact of optimism on cancer-related and Postsurgical Cancer Pain: A systematic review. Journal of Pain and Symptom Management. https://doi.org/10.1016/j.jpainsymman.2021.09.008

נושאים קשורים:  מחקרים,  כאב לאחר ניתוח,  כאב אונקולוגי,  אופטימיות,  מצב נפשי
תגובות