חדשות

סטאז'רים ברמב"ם לומדים להתמודד עם חולים סופניים

חדש בקריה הרפואית רמב"ם: הדרכה בליווי רוחני לרופאים צעירים, כבר בראשית דרכם המקצועית, בהתמודדות עם מקרים רפואיים המסתיימים בפטירת מטופלים

טיפול פליאטיבי (צילום: שאטרסטוק)

סטאז'רים מהמרכז הרפואי רמב"ם ישתתפו, במסגרת פרויקט מיוחד, בסדנת הדרכה לליווי רוחני בטיפול הפליאטיבי. המפגש הראשון נערך לאחרונה במסגרת יום עיון בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה.

לא אחת מוצאים את עצמם הרופאים המטפלים במחלקות האונקולוגיות, פנימיות ואחרות, כמי שנדרשים להתמודד עם מטופל הנמצא בתחלואה סופנית, לצד משפחתו. רופאים אלה מלווים את המשפחה לכל אורך הדרך הטיפולית והרפואית ומהווים למעשה משענת להישען עליה ברגעים הקשים.

במקרים אלה הרופאים הצעירים נדרשים להתמודד עם אובדן חיים של מטופל, עצב ותסכול רב.

החודש יצא צוות היחידה לליווי רוחני ברמב"ם, בראשות מייק שולץ, במענה ייחודי לרופאים אלה, מתוך מטרה ברורה: להדריך את הרופאים הסטאז'רים כבר בראשית דרכם המקצועית, ללמד אותם איך להתמודד עם מקרים רפואיים המסתיימים בפטירת המטופלים שלהם, במטרה להקל כבר עכשיו על השחיקה העתידית כתוצאה מהתהליך ולאפשר להם להיות שם עבור המטופל הנמצא ברגעיו האחרונים ומשפחתו.

במסגרת יום העיון לרופאים ורופאות סטאז'רים, בהובלת ד"ר נירית אוליצור והגב' וואוקלינה גיל, שהתקיים בפקולטה לרפואה של הטכניון,  הוסבר תפקידו של הליווי הרוחני בטיפול הפליאטיבי, בוצעה התבוננות על עולם הילדים והוריהם במסגרת זו, התקיימו שיחות בקבוצות קטנות לעיבוד חוויית פטירת מטופלים של הרופאים הצעירים. מדובר במפגש ראשון בסדרת מפגשים מתוכננת שעתידה להתקיים אחת לחודש לכל אורך שנת הסטאז'.

מייק שולץ, אחראי תחום ליווי רוחני ברמב"ם, מסר: "בקבוצות אלו, כמו בסדרת המפגשים שאנחנו מקיימים עבור המתמחים, אנחנו פוגשים קבוצת רופאים בתחילת דרכם, מוכשרים, אידיאליסטים ואוהבי אדם, המחפשים את דרכם ללוות את המטופלים ובני משפחתם בחמלה ובנוכחות גם כאשר המוות בלתי נמנע, מבלי להישחק מלחץ עבודה אדיר המחייב מעבר מהיר למטופל הבא, ומהכאב הכן שהאכפתיות לחולה מסיבה בעת הידרדרות במצבו ובעת הפרידה ממנו".

לדברי שולץ: "הליווי הרוחני מחזק את משאבי הרוח של האדם, תוך התייחסות למערכת אמונותיו, ערכיו ותפיסת עולמו. הוא מאפשר לאדם הנמצא במצבי מצוקה ומשבר, סבל או אובדן, להכיר ולפתח את המשאבים הרוחניים הפנימיים שלו. כך, עם סקרנות, ענווה, כבוד ויראה, הליווי הרוחני מציע להכיר את האדם הייחודי הזה: מי הוא, מה הוא עובר ומה הכי חשוב לו.

"נוכחותו התומכת של המלווה הרוחני מאפשרת למטופלים להביע את אשר על ליבם, ואף את הכעסים והאובדנים. יחד הם מגלים מחדש את התקוות ומקורות הכוח, שומרים על תחושת הזהות וכבוד העצמי, מזהים ערכים עיקריים, ומסייעים להחזיר תחושת משמעות ותכלית, לרגע הזה ולבאים אחריו".

נושאים קשורים:  טיפול פליאטיבי,  סטאז'רים,  ליווי רוחני,  חדשות,  רמב"ם,  הטכניון
תגובות